Haberler
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100. Yılı dolayısıyla Türkiye turuna çıkan “Cumhuriyet Sergi Tırı” Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organizasyonu ile Adalet Meydanına getirildi.
İlçe Kaymakamı Muhittin Gürel, Belediye Başkanı Özlem Becan ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Oktay Yenice Cumhuriyet Sergi Tırı’nın açılışını gerçekleştirdi.
Belediye Başkanı Özlem Becan sergi açılışının ardından anı defterine de duygu ve düşüncelerini not düşerek anı defterini imzaladı. Başkan Becan; “Milli mücadelenin 100. Yılında rotamız Atatürk şiarıyla yola çıkan bu özel tırı bugün Uzunköprü Adalet Meydanı’nda açmak bize onur veriyor. Milli mücadelenin altında kan var, gözyaşı var, Cumhuriyet kazanımlarının değerini en çok kadınların ve gençlerin bilmesi lazım. Bugün Uzunköprü Belediye Başkanı olarak, bir kadın olarak bu makamda oturuyorsak Atamızın bize sağladığı seçme ve seçilme hakkı dolayısıyladır. O yüzden hepsine minnettarız, ben Uzunköprülülerinde sık sık ziyaret ederek bu tıra sahip çıkacaklarını düşünüyorum” dedi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhuriyetin öncü kadınlarının fotoğrafları, Atatürk hakkında yazılmış kitaplar, dönemin dergi ve gazete örneklerinin yer aldığı resim sergisi 1 gün boyunca Adalet Meydanında vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacaktır.

Uzunköprü Belediyesi, 8 branşta Yaz Spor Kursları açılıyor. Farklı yaş gruplarına yönelik yaz spor kurslarının kayıtları 20-28 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Uzunköprü Belediyesi Yaz Spor Kursları, futbol (7-12 yaş arası), basketbol (7-14 yaş arası), cimnastik (5-12 yaş arası), gitar (8-14 yaş arası), ritim (8-14 yaş arası), karakalem (7-14 yaş arası), işaret dili (10-16 yaş arası) ve etkin hızlı okuma (10-16 yaş arası) branşlarında kayıt alınacak. Kayıt işlemleri Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.

 

Haydi çocuklar spora

Kayıt için kimlik fotokopisi ve kayıt sırasında da doldurulacak olan kayıt formu yeterli olacak. Uzunköprü Belediyesi, ilçe sınırı gözetmeksizin yazı spor yaparak geçirmek isteyen tüm Uzunköprü ve köylerindeki tüm çocukları Yaz Spor Kurslarına davet ediyor. Çocuklara yönelik organize edilen yaz spor kursları 1 Temmuz’da başlayacak, Eylül ayına kadar devam edecek.

Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan yetki devri kapsamında, atık yağların evlerden ve işyerlerinden toplanması için lisanslı firma ile protokol imzalayan Uzunköprü Belediyesi,  bitkisel atık yağların ekonomiye geri kazandırılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara devam ediyor.

Çevreye ve sağlığa büyük zarar veren bitkisel atık yağlar, lavaboya döküldüğünde 1 litresi 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor. Denize, göle, akarsuya ulaşan bitkisel atık yağlar balıklar ve diğer canlılara zarar verirken atık yağlar kanal borularına yapışarak kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasına yol açıyor.


Bu sebeple, 12-14 Haziran 2019 tarihleri arasında 45 gıda işletmesine bitkisel atık yağ denetimi gerçekleştirilerek atık yağların kanalizasyon sistemine dökülmesi önlenmiştir.

Ayda ortalama 1500 litre bitkisel atık yağın toplandığı İlçemizde, evindeki bitkisel atık yağların geri dönüştürülmesi için destek vermek isteyen çevre temizliğine duyarlı vatandaşlarımız 513 11 08 / 513 11 43 no’lu telefonlar aracılığıyla Belediyemize ulaşarak atık yağların Uzunköprü Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından alınmasını talep edebilir ya da belediyeye teslim edebilirler.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Cumhuriyet Mahallesinde kurulan Pazartesi Pazarını ziyaret etti.

Daha önce Habib Hoca Mahallesi Bayraktar Sokak’ta kurulan Pazartesi Pazarı, trafik probleminin önüne geçilmesi ve pazarın daha düzenli hale getirilmesi için 17 Haziran 2019 tarihinden itibaren Cumhuriyet Mahallesi Çam Sokak’ta (Belediye evleri arkası, dokuz katlılar yanında) kurulacak. Pazartesi Pazarını yeri yerinde ziyaret eden Başkan Becan, Pazar esnafları ile biraraya gelerek hayırlı işler, bol kazançlar diledi.

Pazar yeri değişikliği sebebiyle esnaf ve vatandaşların yoğun ilgi ve desteğiyle karşılaşan Başkan Becan, esnafların isteklerini dinledikten sonra pazar yerinden ayrıldı.

Uzunköprü Belediyesi ve Kızılay işbirliğiyle “Hayat kurtarmak senin kanında var” isimli kan bağışı kampanyası Ziraat Bankası karşısındaki alanda halkın katılımıyla düzenlendi.

Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel ve Belediye Başkanı Özlem Becan’ın da ziyaret ettiği Kızılay çadırlarında kan verme işlemleri 13-14 Haziran 2019 Perşembe ve Cuma günleri 11.30 ile 19.30 saatleri arasında gerçekleşecek.

“Hayat kurtarmak senin kanında var” sloganıyla gerçekleşen kan bağışı kampanyasını önümüzdeki yıllara da taşımak istediğini belirten Belediye Başkanı Özlem Becan; “Kızılay sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde, kimin, ne ihtiyacı varsa ona yardıma koşuyor. Kan bağışını bu anlamda olumlu buluyorum. Verilen bir ünite kan ile 3 kişinin faydalandığını öğrendim. Kampanyaya destek olunmasını önemle vatandaşlarımızdan rica ediyorum, destek olan hemşehrilerime de teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Her yıl geleneksel olarak yaza girişin kutlandığı Uzunköprü Dallığı bu yıl 9 Haziran’da gerçekleşti. Bülbül Korusu’nda düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Özlem Becan’da katıldı.
Dallık alanı girişine kurulan Belediye standını ziyaret eden vatandaşlarımızla sohbet eden Başkan Becan, çevre haftasında halka dağıtılmak üzere bastırılan bez çantaların dağıtımını gerçekleştirdi.
Dallık alanına kurulan pazar yeri esnaflarına hayırlı işler dileyen Başkan Becan, piknik için gelen vatandaşları da ziyaret etti. Daha iyi bir Uzunköprü için vatandaşların fikirlerini dinleyerek Belediye’nin devam eden hizmetleri, hayata geçirilmesi düşünülen projelerle ilgili bilgiler paylaştı. Dallık alanının tamamını gezerek dolaşan Başkan Özlem Becan, vatandaşların ilgi odağı oldu.

Uzunköprü Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı ekipleri tarafından Uzunköprü İlçe okul bahçeleri, çocuk parkları ve yeşil alan içeren parklarda kene tespit çalışmaları yapılmıştır.
Hasanpınar yolu üzerindeki dallık mesire alanında 09 Haziran Pazar günü yapılacak olan etkinlikler kapsamında dallık mesire alanı kene ve haşerelere karşı ilaçlanmıştır. 
Bulunduğumuz aylar kenelerin aktif olduğu dönemlere denk gelmesi nedeni ile kenelerin kırsal alanlarda bir noktadan başka yerlere kıyafet, araç ya da hayvanların üzerine tutunarak taşındığı unutulmamalı ve piknik ile kırsal alanlarında kene temasına karşı dikkatli olunmalıdır.

Uzunköprü Belediyesi’nin, “Prevent/ Önlemek” isimli ‘Sel Erken Uyarı ve Bilgi Sistemi Projesi’ RegioStars 2019 yarışmasında Türkiye adına finale kalırken, ülkemizi proje bazında temsil eden tek belediye Uzunköprü Belediyesi oldu.

Interreg – IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde; Uzunköprü Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yazılan, Bulgaristan Dimitrovgrad Belediyesi proje ortaklığıyla hayata geçirilen “Prevent/ Önlemek” isimli ‘Sel Erken Uyarı ve Bilgi Sistemi Projesi’ RegioStars 2019 yarışmasında finalist olmaya hak kazandı.

Bölgesel kalkınma alanındaki iyi uygulamaları belirlemek ve diğer bölgelere ilham olabilecek yenilikçi ve orijinal projeleri öne çıkarmak adına her yıl Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen; RegioStars yarışmasında finale kalan üç projeden birinin sahibi Uzunköprü Belediyesi oldu.

Konuya ilgili konuşan Trakya’nın tek kadın belediye başkanı; Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan; “ Kurum olarak RegioStars2019’da; 199 ilham veren yenilikçi ve orjinal proje arasına "Kategori 4: İklime Dayanıklı Şehirlerin İnşası/ Building Climate-Resilient Cities" de ülkemiz adına yarışacak olmanın heyecanı ve gururu içindeyiz. Herkesi belediyemizin "Prevent / Önlemek" projesinin ekim ayındaki ödül töreninden önce yapılacak halk oylamasına katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Uzunköprü’müze destek olmak için yapmanız gereken önce linke (aşağıdaki) , 
https://ec.europa.eu/regio…/…/regio-stars-awards/2019/categ4
ardından 15. sıradaki "PREVENT/ÖNLEMEK" isimli projenin yanında yer alan destek butonuna tıklamak.

Ülkemiz için, Uzunköprü için desteklerinizi bekliyoruz

Memur Sendikası olan Tüm Yerel-Sen ile Sosyal Denge Sözleşmesini en üst limitten imzalayan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, belediyede çalışan kadın kamu emekçilerini de unutmadı. Başkan Becan’ın talebiyle sözleşmeye 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde belediyede çalışan kadın kamu personelinin idari izinli sayılması maddesi eklendi. 
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Sosyal Denge Sözleşmesi için Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Temsilcileri ve belediye personeli ile Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Becan, burada Tüm Yerel-Sen Şube Başkanı Savaş Çerkez’le birlikte belediyede çalışan memurları kapsayan Sosyal Denge Sözleşmesini imzaladı. 
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’a emeğin ve emekçinin yanında olduğu için teşekkür eden Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, “Yasa gereği Ocak ayında imzaladığımız sözleşme Mahalli İdareler Genel Seçimi’nden sonra yenilenmesi gerekiyordu. Bu hususta belediye başkanımız ve belediye meclisi ile gerekli kararı aldıktan sonra Başkanımızla bugün 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak sözleşmeyi imza altına aldık.” diye konuştu.

 
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Uzunköprü Belediyesi tarafından kurulan geleneksel iftar sofrasında Uzunköprülüler ile bir araya geldi. İnsan odaklı hizmet anlayışı ile her fırsatta halkın arasında olmaya özen gösteren Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
 
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, iftar programı kapsamında Gazi Caddesi, Adalet meydanı ve Telli Çeşme meydanında kurulan sofralarda, Uzunköprülüler ile iftar öncesinde tek tek selamlaşarak Ramazan aylarını tebrik etti.
 
İftar öncesi gelen misafirleri masaları tek tek gezerek selamlayan Başkan Özlem Becan; “Uzunköprü’müzde manevi değerlerimize sahip çıkmak, birlik ve beraberliğimizi çoğaltarak arttırmak adına geleneksel iftar sofralarımızda hemşehrilerimizle bir arada olmaya devam ediyoruz. Tüm hemşerilerimizin Ramazan ayının maneviyatına uygun bir şekilde yaşamasını temenni ediyor, yoğun katılımla sofralarımızı onurlandıran tüm hemşehrilerimze teşekkür ediyorum” dedi.

Uzunköprü Belediyesi tarafından Ramazan Ayına özel olarak hazırlanan organizasyonun son gecesi 24 Mayıs Cuma akşamı Adalet Meydanı’nda yapıldı.
Saat 21.00’da başlayan etkinlikte çocuklarımızın yoğun ilgi gösterdiği yüz boyama ve patlamış mısır ikramı gerçekleşti. Manici Bacı davul eşliğinde isteyen herkese manilerini okudu. Hacivat ve Karagöz’ün sahne performansı yine ilgi odağı oldu.
Belediye Modern Dans Topluluğu’nun Tango Gösterisi ve Folklor Ekibi’nin sunduğu özel performansı izleyenlerden büyük alkış aldı.
Adalet, Telli Çeşme ve Boşnak Camii Meydanı’nda sergilenen etkinliğimiz son gösterisiyle etkinlikleri tamamlamış oldu. Her meydanda yoğun kalabalığa gösterileri sunan ekibimiz, vatandaşlarımızın beğenisini kazandı.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, birtakım çalışmaları yerinde incelemek üzere Çöpköy mahallesini ziyaret etti. Mahalle ziyareti kapsamında vatandaşlarla bir araya gelerek kendisine yöneltilen öneri ve talepleri yerinde dinledi.
Mahalle sakinleri tarafından oldukça samimi karşılanan Başkan Becan, Çöpköy mahallesine yapılacak hizmetler ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Vatandaşlara Uzunköprü ve Çöpköy mahallesine yapılacak hizmetler ve projelerle ilgili bilgiler aktaran Başkan Becan, Uzunköprü Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiklerini ve mahalle sakinlerinin talep ve önerilerinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Uzunköprü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü kent zararlıları olarak tanımlanan halk sağlığı ve huzurunu bozan kemirgen popülasyonlarının insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulması, bu gibi vektörlerden bulaşabilecek hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacı ile Uzunköprü ilçe sınırları içerisinde kanalizasyonlar, eski kullanılmayan metruk evler ve arsalar, biyosidal ürün listesinde yer alan ürünler ile bilinçli ve bilimsel mücadele yöntemleri kullanılarak çevre ve halk sağlığının korunması amacı ile düzenli olarak kemirgenlerle mücadelesini sürdürmektedir.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel ile birlikte Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ı ziyaret etti.
Belediye Başkanlığı makamında sohbet ve karşılıklı fikir alışverişi şeklinde gerçekleşen ziyarette Başkan Özlem Becan ile bir süre sohbet eden Vali Ekrem Canalp, hayırlı olsun dileklerini ileterek çalışmalarında başarılar diledi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Özlem Becan, nazik ziyaretleri için Vali Ekrem Canalp ve Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel’e teşekkür etti.
Ziyaretin ardından Uzunköprü Çalıştayı’na katılan heyet, İl Kurum Müdürleri ve Uzunköprü önde gelen STK’ları ile bir araya geldi. İlçemizde yapılması istenen projeler ve taleplerin görüşüldüğü Çalıştay’da, Vali Ekrem Canalp ilgili kurum müdürlerine söz vererek çalıştaya katılanların bilgilendirilmesini istedi. 
Heyet, Çalıştayın ardından Uzunköprü Kaymakamlığı tarafından organize edilen Şehit ve Gazi Aileleri için düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'nde Uzunköprü Belediyesi Gençlik Korosu tarafından konser verildi.
Pop, rock müzik türü ile 90'lı yılların sevilen şarkılarını seslendiren koro üyeleri, salonu dolduran Uzunköprülülere keyifli bir gece yaşattılar.
Çok sesli ve solo olarak seslendirilen şarkıların sonunda finali İzmir Marşı ile yapan koroya salondaki izleyicilerde eşlik etti.

 
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, 19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, kutlama mesajında; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da emperyalizme karşı Türk Milletiyle beraber eşi benzerine rastlanmamış bir kahramanlık mücadelesi sergilemiş, bağımsızlık ateşini yakmıştır. Türk milleti, sömürgeci güçlerin dayattığı ve bağımlı ve onursuz bir geleceği reddetmiş, kendi geleceğini belirleme kararlılığını ele almıştır. Bu büyük günün 100. Yılı hepimize kutlu olsun. 19 Mayıs 1919, ulusumuzun başkaldırışı, bağımsızlığı uğruna, vatan toprağı için canını dahi hiçe sayarak yazdığı destansı mücadele ile tarihe damga vurmuştur. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti için bir dönüm noktası olan bu günü, aydınlık bir geleceğin teminatı olan gençlerimize bayram olarak armağan etmiştir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız, ulusumuza, gençlerimize ve her zaman genç kalacak olan Cumhuriyetimize kutlu olsun” diye belirtti.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel’i makamında ziyaret etti.

Başkan Becan ziyarette, Uzunköprü Belediyesi olarak Kaymakamlık ile birlikte ortak çalışmaların devam edeceğini, ilçemiz ve vatandaşlarımızın menfaatine her projede en büyük desteği Belediye olarak üstleneceklerini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ı tebrik ederek ilçeye yapacağı hizmetlerde Belediye ile uyum içinde çalışarak toplumsal fayda sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Her yıl geleneksel olarak yaza girişin kutlandığı Dallık - Bülbül gününün gidiş tarihi Belediye Encümeni'nin aldığı karar doğrultusunda 9 Haziran 2019 Pazar günü olarak belirlenmiştir.

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Edirne Valisi Ekram Canalp’i makamında ziyaret etti.
Başkan Becan ziyarette, Uzunköprü belediyesi olarak tüm kamu kurumları ile birlikte hareket ederek, Uzunköprü’ye en iyi şekilde hizmet etmenin gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Edirne Valisi Ekrem Canalp, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ı tebrik ederek ilçeye yapacağı hizmetlerde başarılar diledi.

hava tahmin

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi  No:160
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 43

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü