Haberler

flood 2

FLOOD RECILIENCE / TAŞKINLARA DİRENME projesi kapsamında Uzunköprü ve Dimitrovgrad ilçelerinden 10 Bulgar ve 10 Türk gencin katılımıyla afet yönetimi ve müdahale gönüllüler grubu oluşturulacaktır.

Bu gençler afet durumunda yerel vatandaşların güvenli bölgelere tahlili ve afetlerin önlenmesi için yapılması gerekenler konusunda eğitilecektir.

5 günlük eğitim programın Uzunköprü’de Nisan 2020’de düzenlenmesi planlanmıştır. Gençlerin ve özellikle su seviyesinin sıklıkla yükseldiği köylerin ve yerleşim alanlarında yaşayan vatandaşların eğitilmesi ihtiyacı daha önce uygulanmış olan PREVENT projesinde tespit edildi. Yerel halk ve özellikle gençlerin, afetlerden etkilenen kişilere yardımcı olmak için hayati bir rol taşımaktadır. Onlar yerel düzeyde sel durumlarında tahliye ve kurtarma operasyonları sırasında paha biçilmez yardım sağlayabilirler. Gençlerin ve gönüllü insanların, afet durumunda nasıl davranacakları ve komşularına nasıl yardımcı olacakları konusunda eğitilmelidir. Gönüllüler, gelecekte daha sık görülen acil durumlara ve felaketlere cevap vermek için ihtiyaç duyulan ek kurtarma kapasitelerini elde etmek için bu ortak 5 günlük eğitime katılım sağlayacaklar.

Türk ve Bulgar gençleri, sınır ötesi bölgedeki bu gayri resmi gönüllü gruba katılmaya ve sıradan vatandaş olarak afet ve acil durum esnasında başkalarına yardım etmek için kazandıkları bilgi, ve becerilerle gönüllü olarak katılmaya hazır olacaklar.

Ayrıca, eğitim sonrası gönüllü grubundaki genç vatandaşlarımızla Bulgaristan Dimitrovgrad ilçesinde ortak bir sel tatbikatının yapılması planlanmıştır. Kayıt için son gün 28 Şubat 2020 olup detaylı bilgi ve kayıt formuna http://preventdisaster.org/ sayfasından ulaşılabilir.

hava tahmin

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi  No:160
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 43

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü