Veteriner İşleri MüdürlüğüKar yağışı nedeniyle yiyecek ihtiyacını karşılamakta zorlanan sokak hayvanları için mama dağıtımı gerçekleştirdi. İlçemizdeki tüm mahallelerde belli noktalara kuru mama bırakan Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz hayvanların aç kalmamaları için gerekli mamaları tedarik ederek kış boyunca sokak hayvanları için mama desteği sağlayacak.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliği gereği sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik Belediyemizin hazırlayarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunduğumuz “Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi” tesisi projemiz, ilgili mevzuata uygunluğu ve maddi olarak desteklenmesi konularında resmi makamlarca onaylanmıştır. Geçici bakımevi inşası ihalesi yapılmadan önce ilgili bakanlıkça, ilk etapta, yaklaşık proje bedelinin %10’u proje hesabına aktarılarak, kalan kısım genel mukavele bedeline gelene kadar istihkak bedelinin %50’si nispetinde projeye aktarılacak olup tesisin ihale ve yapımı 2018 yılında gerçekleştirilecektir.

“Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi” projemiz hayvanlar için karantina, müşahede, hasta bakım, yavrulu anne ve serbest gezinme bölümleri ile ameliyathane, eczane, personel odaları ve idari kısım bölümlerinden oluşacak olup sokak hayvanlarının rehabilitasyonu, aşılanması, kısırlaştırılması ve işaretlenerek alındığı yere salınması, ayrıca hayvan sevgisinin yaygınlaştırılması, sokak hayvanları farkındalığının oluşturulması, sokak hayvanlarının yaşamlarının desteklenmesi amacıyla hizmet verecektir. 

Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN, getiğimiz gün İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah BÜLBÜL'ü makamında ziyaret etti.
İlçemize yapılması planlanan Hayvan Barınağı için Belediyemizin her konuda hazır olduğunu söyleyen İŞBİLEN, Abdullah BÜLBÜL'e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Belediyemizin araç parkını genişletmek ve ihtiyacımız olan ekipman destekli araçları belediyemiz bünyesine katmaya devam ediyoruz.
Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne alınan haşere ile mücadele ve halk sağlığı aracı, periyodik olarak ilaçlama ve halk sağlığı çalışmalarında kullanılacak.
Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN; “Uzunköprü Halkının ödemiş olduğu vergilerle 2009 yılından bu yana belediyemize yirmialtıncı sıfır kilometre aracı kazandırmış olduk. Bu gurur Uzunköprü Halkınındır” dedi.

Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Park Bahçeler Müdürlüğünce sivrisineklerle fiziksel mücadele kapsamında ortak çalışmalar devam ediyor.
Sivrisinekler yaz aylarında insanların sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebilmekte ve insanlara bazı hastalıkları bulaştırabilmektedir. Belediyemizce yaz aylarında ULV ile ilaçlama ve yıl boyunca devam eden larva ilaçlamalarına ek olarak, sivrisineklerin üreme alanlarını oluşturan çevredeki durgun su alanlarının kurutulması ile otluk alanların ıslah edilmesi – biçilmesi ile de fiziksel mücadeleye devam edilmektedir. Sivrisineklerin üreme, beslenme, saklanma alanlarını oluşturan yerlerin ıslah edilmesi ile üremelerinin ve saklanmalarının engellenmesine fiziksel mücadele denilmektedir. Sivrisinekler yaz aylarında gündüz güneşin etkilerinden etkilenmemek için yoğun bir şekilde yüksek otluk alanlarda saklanmaktadırlar. Genellikle yabani otluklardan oluşan bu alanları ıslah etmek saklanma alanı bulamayan sivrisineklerin güneş, rüzgar, yağmur vb. gibi doğal etkenlerle ölmelerine neden olacağından üremelerinin de önüne geçilmiş olacaktır. 
Sivrisineklerin en ufak durgun suda bile üreyebildikleri unutulmamalıdır. Bu nedenle vatandaşlarımızın da bahçeleri ve çevrelerinde ki doğal durgun su, süs havuzları, su birikmesi muhtemel kova, kap vb., çeşme kaçakları, saksı altlıkları, atık lastik, evcil hayvan sulukları ile bodrum katında biriken sular gibi vb. yerlerde sürekli durgun su birikmemesi için gerekli önlemleri almaları önem arz etmektedir.

 
İlçemiz kapalı ve açık pazaryerlerinde başta kene, bit ve pire olmak üzere haşere mücadelesi kapsamında ilaçlama çalışması yapılmıştır. 
İnsanların ortak kullanım alanlarını oluşturan ve araç, sebze – meyve ile mal ve malzeme giriş çıkışlarının yoğun olduğu pazaryerleri haşere bulunma olasılığı yüksek olan yerlerdir. Bu sebeple belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü ilaçlama ekiplerince kapalı ve açık pazaryerleri haşerelere karşı ilaçlanmakta olup düzenli olarak haşere kontrolü yapılmaktadır.

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü