Veteriner İşleri Müdürlüğü

Uzunköprü Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü, soğuk kış günlerinden olumsuz etkilenen sokak hayvanlarına yönelik yemleme çalışmalarını sürdürüyor.
Sokak hayvanlarının hayata tutunması için beslenme odakları dışındaki farklı alanlara da hayvanların kolaylıkla ulaşabilecekleri mama ve yiyecek ürünleri bırakılıyor.
Ekiplerimiz tarafından Fevzi Çakmak, Muradiye, Cami Muradiye, Cumhuriyet, Büyük Şehsuvarbey, Küçük Şehsuvarbey, Atatürk, Kavak, Halise Hatun ve diğer mahallelerde kedi köpekler için 40 farklı noktaya kuru mama takviyesi yapılmıştır.

Uzunköprü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, ilçe genelinde sivrisinekle mücadelede sistemli bir çalışma programı uygulayarak, ’sivrisineklerin üreme alanlarını oluşturan Ördekli göl, Yeniköy ve Çöpköy içi ve çevresinde bulunan dere, su yalağı ve durgun su alanları, ilçe merkezinde ova kısımlardaki çeltik alanlarına yakın kısımlar ile mahalle aralarındaki bataklık, menfez, kanalizasyon, dere, su yalağı ve suların kontrolsüz dağıldığı alanlar gibi her türlü durgun su alanları larvasit kullanarak sivrisinek mücadelesi yapılmaktadır.

Sivrisinekler yumurta ,larva ve pupa dönemlerini sucul ortamlarda geçirirler.Bir dişi sivrisinek sucul ortamda ortalama 200-400 yumurta bırakmaktadır.Bu yüzden sucul ortamlarda larva ile mücadele sivrisinek oluşumunu önlemede büyük önem taşımaktadır.

Hava sıcaklığının 15˚C’nin üstüne çıktığı Şubat ayından bu güne kadar 21 günde bir tekrarlanarak 45 bölgede 290 noktada 107.000 m2 alanda larva kontrolü yaparak, Sağlık bakanlığının uygun görüp,onaylamış olduğu larvasitlerle çevreye ve doğaya zarar vermeyecek şekilde larva mücadelesini her 21 günde bir tekrarlayarak Kasım ayına kadar sürdürecektir.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliği gereği sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik Belediyemizin hazırlayarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunduğumuz “Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi” tesisi projemiz, ilgili mevzuata uygunluğu ve maddi olarak desteklenmesi konularında resmi makamlarca onaylanmıştır. Geçici bakımevi inşası ihalesi yapılmadan önce ilgili bakanlıkça, ilk etapta, yaklaşık proje bedelinin %10’u proje hesabına aktarılarak, kalan kısım genel mukavele bedeline gelene kadar istihkak bedelinin %50’si nispetinde projeye aktarılacak olup tesisin ihale ve yapımı 2018 yılında gerçekleştirilecektir.

“Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi” projemiz hayvanlar için karantina, müşahede, hasta bakım, yavrulu anne ve serbest gezinme bölümleri ile ameliyathane, eczane, personel odaları ve idari kısım bölümlerinden oluşacak olup sokak hayvanlarının rehabilitasyonu, aşılanması, kısırlaştırılması ve işaretlenerek alındığı yere salınması, ayrıca hayvan sevgisinin yaygınlaştırılması, sokak hayvanları farkındalığının oluşturulması, sokak hayvanlarının yaşamlarının desteklenmesi amacıyla hizmet verecektir. Kar yağışı nedeniyle yiyecek ihtiyacını karşılamakta zorlanan sokak hayvanları için mama dağıtımı gerçekleştirdi. İlçemizdeki tüm mahallelerde belli noktalara kuru mama bırakan Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz hayvanların aç kalmamaları için gerekli mamaları tedarik ederek kış boyunca sokak hayvanları için mama desteği sağlayacak.

Belediyemizin araç parkını genişletmek ve ihtiyacımız olan ekipman destekli araçları belediyemiz bünyesine katmaya devam ediyoruz.
Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne alınan haşere ile mücadele ve halk sağlığı aracı, periyodik olarak ilaçlama ve halk sağlığı çalışmalarında kullanılacak.
Belediye Başkanımız Av. Enis İŞBİLEN; “Uzunköprü Halkının ödemiş olduğu vergilerle 2009 yılından bu yana belediyemize yirmialtıncı sıfır kilometre aracı kazandırmış olduk. Bu gurur Uzunköprü Halkınındır” dedi.

hava tahmin

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi  No:160
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 43

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü