Veteriner İşleri Müdürlüğü

Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Park Bahçeler Müdürlüğünce sivrisineklerle fiziksel mücadele kapsamında ortak çalışmalar devam ediyor.
Sivrisinekler yaz aylarında insanların sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyebilmekte ve insanlara bazı hastalıkları bulaştırabilmektedir. Belediyemizce yaz aylarında ULV ile ilaçlama ve yıl boyunca devam eden larva ilaçlamalarına ek olarak, sivrisineklerin üreme alanlarını oluşturan çevredeki durgun su alanlarının kurutulması ile otluk alanların ıslah edilmesi – biçilmesi ile de fiziksel mücadeleye devam edilmektedir. Sivrisineklerin üreme, beslenme, saklanma alanlarını oluşturan yerlerin ıslah edilmesi ile üremelerinin ve saklanmalarının engellenmesine fiziksel mücadele denilmektedir. Sivrisinekler yaz aylarında gündüz güneşin etkilerinden etkilenmemek için yoğun bir şekilde yüksek otluk alanlarda saklanmaktadırlar. Genellikle yabani otluklardan oluşan bu alanları ıslah etmek saklanma alanı bulamayan sivrisineklerin güneş, rüzgar, yağmur vb. gibi doğal etkenlerle ölmelerine neden olacağından üremelerinin de önüne geçilmiş olacaktır. 
Sivrisineklerin en ufak durgun suda bile üreyebildikleri unutulmamalıdır. Bu nedenle vatandaşlarımızın da bahçeleri ve çevrelerinde ki doğal durgun su, süs havuzları, su birikmesi muhtemel kova, kap vb., çeşme kaçakları, saksı altlıkları, atık lastik, evcil hayvan sulukları ile bodrum katında biriken sular gibi vb. yerlerde sürekli durgun su birikmemesi için gerekli önlemleri almaları önem arz etmektedir.

hava tahmin

Uzunköprü Belediyesi

Halise Hatun Mahallesi Atalar Caddesi  22200
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 08

Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi 19 Mayıs Caddesi  No:160
Uzunköprü / EDİRNE
0284 513 11 43

Üyeliklerimiz

turkiye bb   mbb 

 

meric belediyeler birligi   kentler birligi

Uzunköprü