UZUNKÖPRÜ BELEDİYESİ TARAFINDAN SEL AFETLERE KARŞI ‘AFET YÖNETİMİ VE MÜDAHALE GÖNÜLLÜLER GRUBU’ EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının 2. Teklif Çağrısı kapsamında desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi ve Dimitrovgrad Belediyesinin işbirliğinde uygulamasına başlanmış olan ‘FLOOD RESILIENCE / Sınır Ötesi Bölgelerdeki Nehir Havzalarında Sele Karşı Direnç İçin Ortak Girişimler Projesi – TAŞKINLARA DIRENME” isimli ve CB005.2.11.113 sayılı proje kapsamında,

Uzunköprü ve Dimitrovgrad ilçelerinden 10 Bulgar ve 10 Türk gönüllünün katılımıyla afet yönetimi ve müdahale gönüllüler grubu oluşturuldu. 5 günlük eğitim programın Uzunköprü’de 18-22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenleniyor. Gönüllüler, acil durumlara ve felaketlere cevap vermek için ihtiyaç duyulan eğitimlere katılıyor.

Uzunköprü Belediyesi tarafından oluşturulan ‘AFET YÖNETİMİ VE MÜDAHALE GÖNÜLLÜLER GRUBU’ ile Deprem, Yangın, Sel gibi afet durumunda yapılması gerekenleri hakkında teorik bilgilerin yanı sıra deprem enkazında arama kurtarma tatbikatı yapılmıştır.

Bulgaristanın Dimitrovgrad ilçesinde ortak bir sel tatbikatın yapılması planlanmıştır.