BAŞKANLIKGenelHABERLERKURUMSAL

Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali’mizde On Binleri Uzunköprü’de Ağırladık

Uzunköprü Festivali 7-8-9-10 Eylül 2023 Tarihleri boyunca Trakya’nın gündemi oldu. Belediye Başkanımız Özlem Becan’ın öncülüğünde on binleri şehrimizde ağırladığımız festivalimizde sanattan, spora, atölyelerden edebiyata onlarca farklı etkinlik Uzunköprü’nün çeşitli noktalarında vatandaşlarımız ile buluştu.

 

Tarihi Uzunköprü Festivali 7 Eylül günü saat 17:00’de Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kortej yürüyüşü ile başladı.

 

Tüm Uzunköprü omuz omuza sokakları adımladı. Düzenlenen kortejde Edirne Belediye Bandosu ve Samsun Atakum Kadın Konseyi Cumhuriyet Kadınları Bandosu büyük beğeni topladı. Festival alanının girişinde gerçekleştirilen açılış töreni ile Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali başladı. Başkanımız Özlem Becan’ın ilk durağı Toplu Nikah ve Sünnet Şöleni oldu. Uzunköprü Belediyesi’ne başvuruda bulunan çiftler Başkanımız Özlem Becan’ın nikâhlarını kıymasıyla dünya evine girdi. Uzunköprü’nün eski geleneklerinden olan Sünnet Şöleni’ninde yavrularımız doyasıya eğlendi.

 

Ödül ve Plaket Törenimiz’de Uzunköprü’ye katkı sunan büyüklerimize, şehrimizi her müsabakada gurur ile temsil eden sporcularımıza, Uzunköprümüzün tanıtımında emeği geçen basın mensuplarımıza ödüllerini Belediye Başkanımız Özlem Becan takdim etti.

 

Rumeli Ekrem Konseri ile Uzunköprü Coştu

 

Trakya’nın sanatçısı Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivalimizin ilke gecesinde Uzunköprü halkının ve kıymetli misafirlerimizin huzurundaydı. Rumeli ve Balkan ezgileriyle gerçekleştirdiğimiz bu güzel konser tüm festival alanına neşe kattı.

 

Aziz İoannis Kilisesi Tarihi Uzunköprü Festivali Boyunca Sanatın Merkeziydi

 

Festivalimiz kapsamında düzenlediğimiz Sanat ve Zanaat Sergisi 4 gün boyunca Uzunköprülülerle buluştu. Serginin açılışında Samsun Atakum Kadın Konseyi Cumhuriyet Kadınları Bandosu ve Bulgaristan’dan gelen dans ekipleri gösterilerini sundular. Sergide bulunan birçok sanat ve zanaat eseri Uzunköprülülerin büyük beğenisini topladı.

Festivalin geleneği Mevlid etkinliği yine bozulmadı. Rıza Efendi Camii Mevlid etkinliğine ev sahipliği yaptı.

 

Festival Süresi Boyunca Çeşitli Atölyeler Atatürk Parkta Vatandaşlarla Buluştu

 

Uzunköprü Belediyesi Atatürk Park festival süreci boyunca bir merkez haline geldi. Ahşap boyama ve takı tasarım atölyeleri vatandaşların büyük ilgisini topladı. Atölyelerin devam ettiği süre boyunca Atatürk Park konserler, dans gösterileri ile halkın yoğun ilgi gösterdiği yerler arasındaydı.

 

Trakya’nın meşhur ürünlerinin başında gelen pirincimize de festivalimizde yer vererek En Lezzetli Pilav yarışmasını düzenledik. Şeflerimiz el hünerlerini kullanarak birbirinden güzel pilavları jürinin beğenisine sundu.

 

Simge konseri öncesinde Dj Ozan Kudu’nun etkileyici performansı görülmeye değerdi. Özellikle gençlerimiz coşku ile eğlendi.

 

Tarihi Uzunköprü Festivali’nin  İkinci Gecesinde Simge’nin Sahne Performansı İle Yer Yerinden Oynadı

 

Simge konserine çevre şehirlerden on binler akın etti. Simge’nin en popüler şarkıları Uzunköprü’de tek bir ağızdan söylendi. Düzenlenen dev organizasyon hem Uzunköprülülerin hem de misafirlerin büyük beğenisini topladı.

 

Türkiye’nin En Sevilen Yazarlarından Ahmet Ümit de Uzunköprü’deydi

 

Tarihi Uzunköprü Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu Ahmet Ümit ile Söyleşi etkinliğine ev sahipliği yaptı. Okurlarıyla bir araya gelen etkinlikte bilgi ve fikirlerini dinleyicilerle paylaştı. Etkinlik sonrasında imza almak isteyen okurlar uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Tarihi Uzunköprü Festivali’nde Spora Her Zaman Yer Var

 

Uzunköprü Belediyesi düzenlediği Futbol ve Sokak Basketbolu Turnuvaları ile gençlerimizin spora teşviki konusunda adımlar atmaya devam ediyor. Festival programı kapsamında düzenlenen turnuvalarda sporcular ter döktü ve dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi.

Haluk Levent konseri öncesinde DJ Kutlu etkileyici bir performans sunarak tüm dinleyicileri büyük bir coşkuya hazırladı.

 

Tarihi Uzunköprü Festivali’nin Son Gecesinde Uzunköprü’nün Haluk Levent’i On Binleri Kendisine Hayran Bıraktı

 

Uzunköprü halkının yakından tanıdığı, Uzunköprü’nün geçmişinde çok özel bir yeri olduğunu ifade eden Haluk Levent, Başkanımız Özlem Becan’ın Ergene kirliliğini gündeme getirmesinin ardından seyircilerle birlikte Ergene için bir şarkı ortaya çıkardı. Haluk Levent konseri sevilen şarkılarıyla genciyle, tecrübelisiyle 9 Eylül gecesi Uzunköprü’de bulunan herkesi kendisine hayran bıraktı.

 

Festivalin Son Günü Yüzleri Güldürmeye Devam Etti

 

Ördekli Göl festival süreci boyunca Karavan Topluluğu’nun adresiydi düzenlenen konserler ve çeşitli etkinliklerle mutlu yüzlerin adresiydi. Festivalin son günü Balık Tutma Yarışması’yla balıkçılarımız en büyük balığı yakalamak için yarıştı. Edirne Doğa Sporları Kulübünün kano etkinliği Ördekli Göl’de ortaya renkli görüntüler çıkardı.